SIKÇA SORULAN SORULAR

Anasayfa / Sıkça Sorulan Sorular

Sıkça Sorulan Sorular

Hayır, Yarışma Şartnamesi'nde de belirtildiği gibi yarışmacıların yarışma başvurusuna konu edilen projelerine ilişkin fikri hakları kendilerine aittir.

Başvurunuzun değerlendirmeye alınması için örnek proje formatında yer alan alanları tam olarak doldurmanız yeterli. Başvurunuz proje fikri olarak değerlendirileceği için sizden başvuru aşamasında herhangi bir uygulama, sponsor ya da prototip çalışması beklenmiyor. Ancak bu alanda yapmış olduğunuz bir çalışma var ise de projenizin hikayesini değerlendirme kurulunun öğrenebilmesi adına örnek proje formatında yer alan ilgili alanda berlirtmeniz bekleniyor.

Girşimciye Dönüş Sertifika Programı, başvuran projelerin hayata geçirilmesi ile ilgili izlenecek adımların belirlenmesine imkan sağlayacak olan online bir programdır. Ön değerlendirme sonrasında ilk 100'e girerek yarı finale kalan, böylece programa katılmaya hak kazanan tüm proje sahibi öğrencilere Hayal Edin Gerçekleştirelim proje ekibi tarafından özel bir bilgilendirme maili gönderilecek ve ilgili mailde yer alan link üzerinden programa katılım fırsatı tanınacaktır. İlk 100 sıralamasına giren tüm proje sahibi öğrencilerin her bir proje için kendilerine gönderilecek bağlantıda yer alan ilgili tüm adımları belirtilen tarihe kadar tamamlaması gerekmektedir. Program adımlarını eksik bırakan ya da zamanında tamamlamayan projeler yarı final değerlendirmelerine katılamayacaktır. Öte yandan programdaki tüm adımları eksiksiz olarak tamamlayan tüm proje sahipleri, final sıralaması olan ilk 10 sıralamasına giremeseler dahi Girşimciye Dönüş Sertifikası almaya hak kazanacaktır.

Türkiye genelinde tüm üniversitelerin ön lisans, lisans, yüksek lisans ve doktora öğrencilerinin yanı sıra yurtdışında üniversite öğrenimi gören tüm Türk öğrenciler yarışmaya katılabilir.  

Yarışmada başvuru sınırı bulunmuyor. Dilediğiniz kadar farklı proje ile başvuruda bulunabilirsiniz.

Yarışmaya bir proje fikri ile sadece bir başvuru alanından başvuruda bulunabilirsiniz.

Evet, gerekli adımları tamamladıktan sonra projenizin ödüle layık görülmesi halinde birden fazla ödül alabilirsiniz.

Projelerin ön değerlendirmesi başvuru formatına uygun olup olmadığı ve/veya ilgili projenin daha önce başka bir yerde kullanılıp, kullanılmadığı, başka bir yarışmada ödül alıp almadığı, kopya edilmemiş ve özgün olup olmadığına göre yapılıyor. Değerlendirme sırasında öğrencilerin isim, soy isim, üniversite vb bilgileri olmaksızın ID üzerinden ilerleniyor ve ön değerlendirme sonrasında en yüksek puanı alarak yarı finale kalan 100 projenin listesi ilan ediliyor. Yarı finale kalan projeler Girişimciye Dönüş Programı'na dahil olarak gerekli adımları tamamlıyor ve programı tamamlayan 10 başarılı proje final sunumunu yapmaya hak kazanıyor. Finalistler, Nisan ayında yapılacak törende sunumlarını jüri önünde gerçekleştirdikten sonra sıralama jüri tarafından aynı gün ilan ediliyor.

Yarışmaya üniversitelerin açık ve uzaktan eğitim fakültesi öğrencileri de başvuruda bulunabiliyor.

Yarışmaya birden fazla bireysel ya da grup başvurusunda bulunabilirsiniz.

Evet, yeni proje fikirleri ile katılım sağlayabilirsiniz. 

Başka yarışmaya başvurduğunuz proje ile sadece ödül almamış olmanız halinde başvurabilirsiniz.

Başvuru formundaki alanları eksiksiz olarak doldurup "Başvur" butonuna bastıktan sonra ilgili ekranda "Başvuru Tamamlandı!" yazısı çıkacak ve başvuru formunda belirttiğiniz mail adresinize heg@kkb.com.tr tarafından başvurunuzun alındığına dair bilgilendirme maili otomatik olarak gönderilecektir. 

İlk 10’a kalan tüm finalistlere projelerini geliştirmeleri için verilen destek olan 1.000 TL KKB mentorlarının kontrolü ve onayı ile kullanılabilecektir.